top of page
עורך דין גירושין

דיני משפחה ומעמד אישי

                                                                               עורך דין לגירושין ודיני משפחה

עורך דין רפאל אוחנה עורך דין לדיני משפחה וגירושין, עו"ד גירושין כשמו כן הוא, הוא עוסק במגוון רחב וגדול של סוגיות בתחום המשפחה במדינה ישראל. החל מהליכי גירושין וכלה בירושות וצוואות. מה אם כן התחומים בהם עוסק עורך הדין לענייני משפחה? 

תחום דיני המשפחה הוא תחום מורכב המאגד בתוכו סוגיות משפטיות שלעיתים אין כל קשר ביניהם. למשל, התחום המסחרי לדוגמא בני זוג המעוניינים להתגרש אך ברשותם עסק משותף, או כאשר בני זוג שמתגרשים צריכים חלוק מוניטין עסקי ולמכור נכסים עסקיים. במקרים אלו נדרש מעורך הדין לדיני משפחה ידע נרחב ומומחיות גם בתחום המסחרי. 

לא אחת נוגע תחום המשפחה גם בהיבטים מתחום המקרקעין. למשל, זוג מתגרש ומבקש למכור את דירת המגורים. 
דיני המשפחה נוגעים המון לפן הפסיכולוגי מעצם טבעם של הליכים אלו- הליכי משפחה שהם הליכים רגשיים וטוענים ולעיתים אף ברגעיו הקשים ביותר של האדם. למשל: במצב בו הרווחה נדרשת להוציא ילד מבית הוריו מחשש הילד אינו מקבל את הדרוש או במצב של גירושין מכוערים בהם מתלהטים היצרים. 
עו"ד לדיני משפחה צריך וחייב לגלות רגישות רבה, הבנה לצרכי הלקוח, הזדהות עם הלקוח ורגשותיו. כל אלו הם תכונות אנושיות שעורך הדין מחויב להם והם אלו גם שיסייעו בידו בניהול התיק.

הערכאות המשפטיות העוסקות בתחום של דיני המשפחה. 
תחום דיני המשפחה הוא תחום מיוחד בשל היותו תחום הנשלט בידי שתי ערכאות שיפוט (בכפוף לסייגים). הערכאה הראשונה, בית הדין הרבני (ושאר בתי הדין האחרים בכפוף לדת אליה משתייך בעל הדין) הערכאה השנייה, (בית המשפט לענייני משפחה). 

כפי שהרחבתי במאמרי (ראו בחלק המאמרים מאמר בנושא) לערכאות אלו, לעיתים, ישנן סמכויות ייחודיות בתחומים מסוימים (למשל: רק בית הדין הרבני יכול לדון בנושא גט) בעוד שלעיתים לשתי הערכאות יש סמכות לדון (למשל: מזונות) והכל כאמור בכפוף לסייגים שיש לבחון בטרם בחירת הערכאה. 

גירושין בשיתוף פעולה- Collaborative Divorce
עו"ד רפאל אוחנה הוא מגשר מוסמך ובעל הסמכה לגישור מטעם אוניברסיטת בר אילן. במסגרת זו מציע המשרד שירותי גישור בשיתוף פעולה

נושאים בהם עוסקים בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבני 
כאמור- ערכאות אלו דנות במגוון רחב של נושאים הקשורים לתחום דיני המשפחה נסקור להלן ובתמצית נושאים אלו: 
1. גירושין- כאשר בני זוג מעוניינים להתגרש 
2. מזונות ילדים- נושא הקשור לתשלום המזונות (בדרך כלל על ידי האב) של הילדים. שיעורם של המזונות ייקבעו בהתאם למבחנים הנהוגים בפסיקה ולאור נסיבות התיק הספציפי.
3. הסדרי שהות- תחום שהיה מוכר בעבר כ- 'הסדרי ראייה' תחום זה נוגע בעיקר לזמן בו האב יתראה עם ילדיו. זהו תחום רחב שקובע מתי יתראה למשך כמה זמן האם האב יקבל לינה עם הילדים אם לאו והוא ייקבע לאחר בחינה מעמיקה של התיק על כלל נסיבותיו. 
4. כתובה- התחייבות הבעל לאשתו מכוח הדין העברי. זהו תחום ייחודי שרק לבית הדין הרבני סמכות לדון בו. תביעת כתובה היא תביעה מורכבת ויש לערוך בחינה מעמיקה של עילת התביעה האם היא מתאימה לדרישות ההלכה לפסיקת כתובה כנגד הבעל. 
5. מזונות אישה- תביעה שיכולה להיות מוגשת באחת מ- 2 הערכאות. עניינה של תביעה זו היא בקשתה של האישה לקבלת מזונות מבעלה בשל היותה נשואה לו. מזונות אישה מקורותיהם הוא מן הדין העברי וגובהם ייקבע (בדרך כלל) לפי רמת החיים בה חיו הצדדים מכוח הכלל: "עולה עמו ואינה יורדת" לתביעה זו יש לבחון פרמטרים רבים ויש צורך לבדוק היטב את האשם בפירוק התא המשפחתי.
6. תביעות רכוש- כאשר צדדים נמצאים בהליכי גירושין, עליהם להסדיר גם את סוגיית הרכוש המשותף שהם צברו במהלך החיים המשותפים. בהתאם לחוק על הצדדים שמתגרשים יש לחלק את הרכוש שצברו שווה בשווה (ישנם חריגים בהם החלוקה לא תהיה שווה) כלומר, לוקחים את הרכוש המשותף שיש לבני הזוג למשל: רכב, חשבון עו"ש ומחלקים. הסדר זה קרוי בחוק: "הסדר איזון משאבים". 
צריך לדעת שישנם 2 חריגים עיקריים: הראשון, הסכם ממון שנחתם לפני הנישואין. במצב זה ההסכם חל עליהם וכלל העניינים יידונו לאור ההסכם. השני, חלוקה לא שיוויונית של הרכוש (סעיף 8(2) לחוק יחסי ממון) בהתקיים נסיבות חריגות. 
7. צוואות וירושות- צוואה הוא מסמך רצונות שעושה אדם בו הוא מצווה מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. לצוואה כללים רבים שעליהם לא נוכל לעמוד במסמך זה. ירושה היא מכוח הדין במקום בו אין צוואה אז הנכסים של המנוח (מה שמוכר יותר בשם- עיזבון) יחולקו בהתאם להוראות החוק בנושא. 
8. הוצאה לפועל- המשרד מתמחה בהוצאה לפועל, גביית מזונות מחייבים לרבות בשל אי הצמדה למדד או תשלום בחסר של דמי המזונות.
9. בית הדין הרבני-  עו"ד רפאל אוחנה הוא בעל ידע ומומחיות רבה בסוגיות המתנהלות בבתי הדין הרבניים ידע חשוב זה מסייע לו מאוד בניהול תיקים קשים ומורכבים הדורשים הבנה מעמיקה בדין העברי ובהלכה.
10. אלימות במשפחה- מהסוגיות הקשות והמורכבות ביותר בדיני משפחה הדורשת רגישות רבה וקשב רב. המשרד מטפל במקרים קשים לרבות בתביעות למתן כתובה לאישה בשל האלימות של הבעל. 
11. צוואות וירושות- עריכת צוואות, התנגדות לצוואת ערעורים על החלטות רשם לענייני ירושה בהתאם לחוק הירושה בבית המשפט לענייני משפחה, הגשת בקשה לצו קיום צוואה, צוואה על פי הדין העברי בהתאם להלכה. 

חשוב לדעת שבחירת עורך דין לענייני משפחה מחייבת כימיה טובה ותחושה פנימית שיש לכם על מי לסמוך. עליכם להרגיש בנוח עם בעל המקצוע שבחרתם משום שלעיתים יש לשתפו בנושאים שהשתיקה יפה להם

משרד עו"ד רפאל אוחנה נמצא בירושלים ומעניק שירות ללקוחות בכל חלקי הארץ.

יש לכם שאלה? צרו קשר עם משרד עו"ד רפאל אוחנה אנחנו פה בשבילכם


 
bottom of page